BigLib.info
» » » Тема сім’ї в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»
Вернуться назад

Тема сім’ї в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Сім’я для Толстого – це грунт для формування людської душі, і в той же час в “Війні і світі” введення сімейної теми є одним із способів організації тексту. Атмосфера будинку, родового гнізда, на думку письменника, визначає склад психології, поглядів і навіть долі героїв. Саме тому в системі всіх основних образів роману Л. М. Толстой виділяє кілька сімей, на прикладі яких яскраво виражено авторське ставлення до ідеалу домашнього вогнища, – це Болконський, Ростова і Курагіни.

У той же час Болконський і Ростові – це не просто родини, це цілі життєві уклади, уклади, засновані на російських національних традиціях. Напевно, найбільш повно ці особливості виявляються в житті Ростових – благородно-наївної сім’ї, що живе почуттями та імпульсними поривами, що поєднує в собі і серйозне ставлення до родинної честі (Микола Ростов не відмовляється від боргів батька), і сердечність, і теплоту внутрішньосімейних відносин, і гостинність, і гостинність, завжди властиве російським людям.

Доброта і безтурботність сім’ї Ростових поширюються не тільки на її членів; навіть сторонній для них людина, Андрій Болконський, опинившись у Відрадному, вражений природністю і життєрадісністю Наташі Ростової, прагне змінити своє життя. І, напевно, найбільш яскравим і найбільш характерним представником ростовської породи є Наташа. У її природності, палкість, наївності і деякої поверховості – суть сім’ї.

Подібна чистота відносин, висока мораль ріднять Ростових з представниками іншої дворянській сім’ї в романі – з Болконського. Але у цієї породи основні якості протилежні ростовським. Все підпорядковано розуму, честі й обов’язку. Саме ці принципи, ймовірно, і не можуть прийняти і зрозуміти чуттєві Ростові.

Почуття фамільного зверхності і власне гідності яскраво виражені в Мар’ї – адже й вона, більше, ніж усі Болконський, схильна приховувати свої почуття, вважала шлюб брата і Наташі Ростової невідповідним.

Але поряд з цим не можна не відзначити і роль боргу перед Вітчизною в життя цієї сім’ї – захист інтересів держави для них вищий навіть особистого щастя. Андрій Болконський їде в той час, коли дружина повинна родити, а старий князь в пориві патріотизму, забувши про свою доньку, рветься на захист Вітчизни.

І в той же час необхідно сказати, що у відносинах Болконських присутній, хай глибоко прихована, любов природна і щира, прихована під маскою холодності й зарозумілості.

Прямі, горді Болконський зовсім не схожі на затишно-домашніх Ростових, і саме тому єднання двох цих родів, у поданні Толстого, можливо лише між найбільш нехарактерними представниками сімей (шлюб між Миколою Ростовом і княжною Марією), тому зустріч Наташі Ростової та Андрія Болконського в Митищах служить не для того, щоб з’єднати і виправити їх відносини, а щоб заповнити і прояснити їх. Саме в цьому і криється причина урочистості та пафосності їх відносин в останні дні життя Андрія Болконського.

Зовсім не схожа на ці дві сім’ї низька, “підла” порода Курагіних; їх навіть з працею можна назвати сім’єю: ніякої любові між ними немає, є лише заздрість матері до своєї дочки, презирство князя Василя до своїх синів: “спокійного дурневі” Іполиту і “неспокійного дурневі” Анатолю. Їх близькість – кругова порука егоїстичні людей, їх поява, нерідко в романтичному ореолі, викликає кризи в інших сім’ях.

Анатоль, символ свободи для Наташі, свободи від обмежень патріархального світу і в той же час від меж дозволеного, від моральних рамок допустимого …

У цій “породу”, на відміну від Ростових і Болконських, немає культу дитини, немає трепетного до нього відношення.

Але ця сім’я інтриганів-наполеонів зникає у вогні 1812 року, подібно до невдалої світової авантюрі великого імператора, зникають і всі інтриги Елен – заплутавшись у них, вона помирає.

Але до кінця роману з’являються нові сім’ї, що втілили в собі найкращі риси обох пологів, – гордість Миколи Ростова поступається місце потребам сім’ї та міцніючої почуттю, а Наташа Ростова і П’єр Безухов створюють той домашній затишок, ту атмосферу, які вони обидва шукали.

Микола і княжна Мар’я, ймовірно, будуть щасливі – адже вони саме ті представники сімей Болконських і Ростових, які здатні знайти щось спільне; “лід і полум’я”, князь Андрій і Наташа, були не здатні зв’язати свої життя – адже навіть люблячи, вони не могли до кінця зрозуміти один одного.

Цікаво додати, що умовою для з’єднання Миколи Ростова і набагато більш глибокої Мар’ї Болконський стала відсутність відносин між Андрія Болконського і Наташею Ростової, тому ця любовна лінія активізується лише наприкінці епопеї.

Але, незважаючи на всю зовнішню завершеність роману, можна відзначити і таку композиційну особливість, як відкритість фіналу – адже не випадкова остання сцена, сцена з Николеньки, що увібрав у себе все краще і найчистіше, що було у Болконських, у Ростових і Безухова. Він – майбутнє …
Скачать
Сочинения по русскому языку Сім’я для Толстого – це грунт для формування людської душі, і в той же час в “Війні і світі” введення сімейної теми є одним із способів організації
Оценок: 487 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info