BigLib.info
» » » Сатиричне зображення чиновництва в комедії М. В. Гоголя «Ревізор»
Вернуться назад

Сатиричне зображення чиновництва в комедії М. В. Гоголя «Ревізор»

Комедія М. В. Гоголя “Ревізор” є одним з найбільш яскравих драматургічних творів російської літератури XIX століття. Автор продовжив традиції російської сатиричної драми, основи якої були закладені в комедіях Фонвізіна “Недоросток” і Грибоєдова “Горе від розуму”.

Комедія “Ревізор” представляє собою глибоко реалістичний твір, в якому знайшли відображення вади поміщицько-чиновної системи Росії тридцятих років XIX століття. Важливе місце в системі персонажів комедії займають чиновники, що населяють повітового міста. Це збірний, узагальнений образ, виведений сатирично, бо включає в себе все негативне в політичній системі Росії того часу. В “Авторській сповіді” письменник вказував, що він “наважився зібрати в одну купу все погане в Росії, яке він тоді знав, всі несправедливості”. Гоголь задумав узагальнити в задуманій комедії найбільш яскраві вади сучасного йому державного правління.

Автор своєї комедією затвердив нову думку в російській літературі-не виконавці, а самі закони, весь уклад існуючого ладу винні в тому, про що повідало твір великого майстра.

Так, Городничий виправдовує свої гріхи словами: “Не я перший, не я останній, все так роблять”.

Головне місце серед чиновників повітового міста відведено городничий – Антону Антоновичу Сквозніку-Дмухановскому. Гоголь в “Зауваження для панів акторів” дав істотні характеристики кожного з головних дійових осіб комедії. Так, автор характеризує Городничого: “Хоч і хабарник, але веде себе солідно”. Більш повно цей образ розкривається в мовних характеристиках самого персонажа. Солідний герой і розмова веде солідний, розмірений. Він породжений середовищем, нею ж і вихований. Городничий – образ всієї державної влади сучасної Гоголю Росії. Він знає, що грішний, ходить до церкви, думає, що у вірі твердий, готова коли-небудь покаятися. Але великий для нього спокуса не пропустити того, “що пливе в руки”. З приїздом ревізора, обманюючи сам себе, він живить надію потрапити в генерали. Наділяючи героя природними слабкостями, автор робить його більш людяним і тим підносить над іншими персонажами п’єси. У момент прозріння він кидає в обличчя чиновникам і у зал: “Нічого не бачу: Я бачу якісь свинячі рила замість облич, а більше нічого …”, “Чого смієтеся? Над собою смієтеся! .. ”

Не менш грішний в хабарах суддя Аммосов Федорович Ляпкіних-Тяпкін. Він зайнятий собою і своїм розумом, і безбожник тільки тому, що на цьому терені є простір “показати себе за”. Він має величезну пристрасть до псів полюванні. Про культурне рівні персонажа ми можемо судити за зауваженням автора: “Людина, яка прочитала п’ять або шість книг і тому кілька вільнодумства”. Колезький асесор говорить, “як старовинні годинники, які перш за шиплять, а потім б’ють”.

До головним героям належить і надвірний радник Суниця. Для більшої типізації Гоголь порушує звичайну структуру правління повітового міста. Посада суниці – попечитель богоугодних закладів-була тільки в губернських містах, а не в описуваному автором повітовому місті. Це людина товстий, “але шахрай тонкий”. Він задумав тільки про те, як би показати себе.

Так, доглядач училищ Лука Лукич Хлопов, титулярний радник, “наляканий частими ревізовкамі і доганами невідомо за що”, “дуже услужлів і метушливий”. Посада надвірного радника і поштмейстера займає Іван Кузьмич Шпекін. Це простодушний до наївності й дурості людей, що дивиться на життя як на збори цікавих історій, які він прочитує в роздруковуваних їм листах.

Серед чиновників повітового міста чільне місце займає Іван Олександрович Хлестаков, дрібний чиновник з Петербурга, який слід у своє село за викликом батька. Це дурний, легковажний колезький реєстратор, “років двадцяти трьох”, “як кажуть, без царя в голові”. Слова з уст цієї молодої людини “вилітають абсолютно несподівано”.

Значним обличчям він став завдяки загальній силі страху, що охопила чиновників перед розплатою за вчинені гріхи. Він майстерно бреше і сам вірить у своє брехня, бажаючи покрасуватися перед благодушно його слухає повітовими чиновниками. Сам Гоголь вважав роль Хлестакова найбільш складною в комедії.

До числа чиновників повітового міста можна віднести і другорядних персонажів комедії. Це почесні громадяни, відставні чиновники: Коробкін, Люлюков, Растаковскій.

Число чиновників у “Ревізорі” не обмежене тільки дійовими особами. До них відносяться також і другорядні персонажі. Цей ревізор з Петербурга, засідатель в суді, Андрій Іванович Чмихов, костромські і саратовські чиновники доповнюють портрети сценічних героїв.

Для образів чиновників, сатирично виведених у “Ревізорі”, характерні загальні, типові риси. Це і дух сімейності (всі чиновники пов’язані круговою порукою), і хабарництво (“Дивись, не по чину береш”), щодо якого існує сувора субординація, і ставлення до державної служби як до можливості поживитися за чужий рахунок, і невиконання своїх прямих обов’язків . Для всіх чиновників характерно бездіяльне проведення часу, невігластво, невисокий культурний рівень, почуття страху перед вищестоящими, зневажливе ставлення до народу. Становище людини в суспільстві визначається чином.

При описі світу хабарників і казнокрадів Гоголь використовував різні засоби створення образів чиновників. Наприклад, авторські ремарки, мовна характеристика персонажів, вчинки героїв, листи Андрія Івановича Чмихова, в яких з усією повнотою розкривається образ Городничого, листи Хлестакова до Тряпічкіну. Змістову характеристику містять та прізвища персонажів п’єси: Хлестаков, Сквознік-Дмухановскій, Суниця, Гібнер.

У своїй комедії Гоголь не вивів жодного позитивного особи. Єдиним позитивним героєм комедії є сміх, за допомогою якого автор викриває і висміює світ казнокрадів, позбавлених совісті та найменшої відповідальності.

Образи чиновників, представлені в комедії М. В. Гоголя, відіграють важливу роль у розкритті ідейно-художнього задуму автора. З їх допомогою драматург викриває не тільки чиновництво повітового міста, але і всю бюрократичну систему Росії.
Скачать
Сочинения по русскому языку Комедія М. В. Гоголя “Ревізор” є одним з найбільш яскравих драматургічних творів російської літератури XIX століття. Автор продовжив традиції
Оценок: 346 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info