BigLib.info
» » » Літературні контрасти і Антитези в романі «Герой нашого часу»
Вернуться назад

Літературні контрасти і Антитези в романі «Герой нашого часу»

Характер Печоріна розкривається в двох планах: з одного боку, він головний герой, активний учасник подій, про які оповідає автор, з іншого боку, він «автор» «сповіді», в якій з граничною відвертістю виявляються його розуміння життя, результати спостережень і роздумів . Відчуваючи в душі своїй «сили неосяжні», він, однак, не використовує їх для «призначення високого», а захоплюється «принадами пристрастей порожніх і невдячних». Це протиріччя між «призначенням» і дійсним туерний порок не тільки цієї епохи. Є в романі приклади антонімічних прикметників: вищий – нижчий; похмурий – веселковий; перший – останній; антоніми-дієслова: любити – нехтувати; одужати – померти, жити – померти; антоніми-прислівники: гірше – краще; направо – наліво; високо – внизу і антоніми-займенники: своє – чуже.

Більш складні і різноманітні в романі мовні антоніми. Велика частина їх виражає контрасти, які вислизають від бачення багатьох; їх виявляють лише люди типу Печоріна, звиклі аналізувати життя у всіх її проявах: «Виховання чи мене зробило таким, бог чи так мене створив, не знаю», «Історія душі людської, хоча . б самої дрібної душі, чи не цікавіше і корисніше історії цілого народу ».

Печорін розуміє, що для близьких до нього людей він часто виявляється носієм зла. «Невже зло так привабливо?» – Запитує він себе, коли думає про Віру і про причини її почуття до нього.

Здатність Печоріна скрізь бачити контрасти разюча. Відсутність у нього друзів він пояснює, наприклад, тим, що дружба ніколи не грунтується на рівноправ’ї: «Із двох друзів завжди один раб іншого». А так як рабом він бути не здатна, то це означає, що і друга у нього не може бути. Таким чином, саме поняття одного для Печоріна внутрішньо суперечливе.

Прийом антитези використовується часто для вираження явних і прихованих контрастів. Ось приклади першого різновиду: «Любов дикунки трохи краще любові знатної панночки: невігластво і простосердечие однієї так само набридає, як і кокетування інший »,« Як часто ми приймаємо за переконання обман почуттів чи промах розуму ». Для вираження прихованих контрастів найчастіше використовуються два визначення, пов’язані протівітельним союзом але, на одному іменнику: «Мені вже переказали дві-три епіграми на мій рахунок, досить колючі, але разом з тим дуже втішні», «Її (княжни Мері) легка, але благородна хода мала в собі щось невинне … »

Антитези отримують в романі й інші форми вираження, наприклад контрастні за змістом пропозиції: «Є хвилини, коли я розумію Вампіра! А я ще Славлячись добрим малим і домагаюся цієї назви »,« Я завжди ненавидів гостей у себе – тепер у мене кожен день повний дім ».

Отже, антоніми у романі пов’язані зі спробами Печоріна зрозуміти самого себе, зрозуміти ті внутрішні суперечності, які становлять сутність його характеру і конкретних вчинків, а також висловлюють оцінки окремих осіб та їх суджень.
Скачать
Сочинения по русскому языку Характер Печоріна розкривається в двох планах: з одного боку, він головний герой, активний учасник подій, про які оповідає автор, з іншого боку, він
Оценок: 290 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info