BigLib.info
» » » Духовні шукання П’єра Безухова в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»
Вернуться назад

Духовні шукання П’єра Безухова в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Роман “Війна і мир” створюється Толстим у 1860-ті роки, а остаточна редакція з’являється в 1870-і роки, коли в російській суспільстві точаться суперечки про подальші шляхи розвитку Росії.

Епічну основу твору складає відчуття життя як цілого і буття у всій широті цього поняття. За Толстому, життя конкретна в національному і соціально-історичному змісті, вона представлена в різноманітті своїх форм і протиріч.

Питання життя і смерті, правди і брехні, радості і страждання, особистості та суспільства, свободи і необхідності, щастя і нещастя, війни і миру становлять проблематику роману. Толстой показав безліч сфер буття, в яких протікає життя людини.

Образ П’єра представлений у творі в процесі постійного розвитку. Протягом усього роману можна спостерігати хід думок цього героя, а також найменші коливання його душі. Він шукає не просто життєву позицію, зокрема, зручну для нього самого, але абсолютну істину, сенс життя в цілому. Пошуки цієї правди – пошуки всій долею.

У романі П’єр вперше з’являється в салоні Анни Павлівни Шерер. “Він ніде не служив ще, тільки що приїхав з-за кордону, де він виховувався, і був у перший раз в суспільстві”. На початку епопеї П’єр – безвольний молода людина, постійно потребує чиєму-небудь керівництві і тому підпадає під різні впливи: то князя Андрія, то компанії Анатоля Курагіна, то князя Василя. Його погляд на життя ще твердо не встановлено. П’єр повернувся з Франції, охоплений ідеями Французької революції. Наполеон для нього – герой, втілення французького національного духу. Вирушаючи в Дворянське зібрання, він всдомінает спілкування монарха з народом в 1789 році і сподівається, що побачить щось подібне до того, що було у Франції. В епілозі Толстой дає зрозуміти, що П’єр приймає саму діяльну участь у таємних декабристських товариства.

Як особистість П’єр ще не сформувався, і тому розум у ньому поєднується з “мрійливим філософствуванням”, а неуважність, слабкість волі, відсутність ініціативи, непридатність до практичної діяльності-з винятковою добротою.

П’єр тільки починає своє життя і тому ще не зіпсований соціальними умовностями і забобонами, тим середовищем, для якої цікаві лише обіди, плітки і, зокрема, те, кому старий граф Безухов залишить свій спадок.

Поступово П’єр починає розуміти закони, за якими живе це товариство. На його очах відбувається боротьба за мозаіковий портфель графа Безухова. Герой спостерігає і зміну в ставленні до нього самого, що сталася після отримання ним спадщини. І все ж П’єру не властива твереза оцінка того, що відбувається. Він дивується, щиро дивується змін і все-таки приймає це як належне, не намагаючись з’ясувати для себе причини.

У вітальні Ганни Павлівни він зустрічає Елен – людини, яка абсолютно протилежного йому за духовним змістом. Елен Курагіна-невід’ємна частина світу, де роль особистості визначається її суспільним становищем, матеріальним добробутом, а не висотою моральних якостей. П’єр не встиг дізнатися про це суспільство, де “немає нічого правдивого, простого і природного. Все просякнуто наскрізь брехнею, фальшю, бездушністю і лицемірством “. Не встиг він зрозуміти і суті Елен.

З одруження на цій жінці розпочалася одна з найважливіших віх в житті героя. “Продався розпусти і ліні”, П’єр все більше усвідомлює, що сімейне життя не складається, що дружина його абсолютно аморальна. Він гостро відчуває власну деградацію, в ньому росте невдоволення, але не іншими, а собою. У своїй невлаштованості П’єр вважає за можливе звинувачувати тільки себе.

В результаті пояснення з дружиною і великого морального напруги відбувається зрив. На обіді на честь Багратіона П’єр викликає на дуель Долохова, що образив його. Ніколи не тримав в руках зброї, П’єр повинен зробити відповідальний крок. Він ранить Долохова. Стріляючи з ним, герой захищає насамперед свою честь, відстоює власні уявлення про моральний обов’язок людини. Побачивши лежачого на снігу пораненого їм противника, П’єр говорить: “Нерозумно … нерозумно! Смерть … брехня … “Він розуміє, що той шлях, яким він йшов, виявився невірною.

Після всього, що сталося з ним, особливо після дуелі з Долоховим, безглуздої представляється П’єру все його життя. Він ввійшов у душевну кризу, що проявляється і у невдоволенні героя собою, і в бажанні змінити своє життя, побудувати її на нових, добрих засадах.

По дорозі до Петербурга, чекаючи на станції в Торжку коней, він задає собі важкі питання: “Що погано? Що добре? Що треба любити, що ненавидіти? Для чого жити, і що таке … “Тут П’єр зустрічає масона Еаздеева. Герой з радістю приймає його вчення, тому що, страждаючи від свідомості, що опинився в духовному тупику, марно намагається вирішити питання, що є Добро і Зло. У масонів він бачить як раз тих, хто дає йому відповідь на болісні питання і встановлює тверді життєві принципи, яких потрібно дотримуватися. У моральному очищенні Для П’єра полягає правда. Це і необхідно героєві.

І П’єр намагається творити благо, керуючись християнськими ідеями масонства. Він їде до Києва в свої південні маєтку, намагаючись ощасливити селян, насадити в селах культуру і просвіта, хоча виявляється, що від його нововведень немає ніякої користі.

З часом П’єр розчаровується у масонстві, але від “масонського” періоду свого життя він зберігає багато моральних понять, пов’язаних з християнським світовідчуттям. Знову в житті героя настає духовна криза. П’єр вступає в той етап розвитку, коли колишнє світогляд втрачено, а нове ще не склалося.

Кульмінацією роману стало зображення Бородінської битви. І в житті Безухова воно також з’явилося вирішальним моментом. Бажаючи розділити долю народу, Росії, герой, не будучи військовим, приймає участь у битві. Очима цього персонажа Толстой передає своє розуміння найважливішого в народній історичного життя події. Саме в битві П’єр пізнав, хто такі були ВОНИ. “ВОНИ в розумінні П’єра були солдати – ті, які були на батареї, і ті, які годували його, і ті, які молилися на ікону”. Героя дивує те, що солдати, що йдуть на вірну смерть, ще здатні посміхатися, звертаючи увагу на його капелюх. Він бачить, як солдати з реготом риють траншеї, штовхають один одного, пробираючись до чудотворної ікони. П’єр починає розуміти, що людина не може володіти нічим, поки боїться смерті. Той, хто її не боїться, володіє всім. Герой усвідомлює, що в житті немає нічого страшного, і бачить, що саме ці люди, прості солдати, живуть істинної життям. І в той же час він відчуває, що не може з’єднатися з ними, жити так, як живуть вони.

Пізніше, після битви, П’єр чує уві сні голос свого наставника-масона і завдяки його проповіді пізнає нову істину: “Не з’єднувати все це, а сполучати треба”. Уві сні благодійник говорить: “Простота є покірність Богу, від нього не втечеш, і вони прості. Вони й не говорять, але роблять “. Герой приймає цю правду.

Незабаром П’єр задумує вбити Наполеона, перебуваючи “в стані роздратування, близькому до божевілля”. Два однаково сильних почуття борються в ньому в цей момент. “Перше було почуття потреби жертви і страждання при свідомості загального нещастя”, інша ж було “щось невизначене, виключно російське почуття презирства до всього умовного, штучного … до всього того, що вважається більшістю людей вищим благом світу”.

Переодягнувшись міщанином, П’єр залишається в Москві. Він блукає по вулицях, рятує дівчинку з палаючого будинку, захищає сім’ю, на яку нападають французи, і його заарештовують.

Важливим етапом у житті героя є його зустріч з Платоном Каратаєва. Зустріч ця. Ознаменувала прилучення П’єра до народу, до народної правді. У полоні він знаходить “то спокій і достаток собою, до яких він марно прагнув раніше”. Тут він дізнався “не розумом, а всім єством своїм, життям, що людина створена для щастя, що щастя в ньому самому, у задоволенні природних людських потреб”. Долучення до народної правді, народному вмінню жити допомагає внутрішньому звільненню П’єра. П’єр завжди шукав вирішення питання про сенс життя: “Він шукав цього в філантропії, у масонстві, в неуважності світського життя, у вині, в геройські подвиги самопожертви, в романтичній любові до Наташі. Він шукав цього шляхом думки, і всі ці шукання і спроби обдурили його “. І ось, нарешті, за допомогою Платона Каратаєва це питання вирішено.

Найістотнішим у характері Каратаєва – вірність собі, своїй єдиній і постійної душевної правді. На якийсь час це стало також ідеалом і для П’єра, але лише на час. П’єр по самій суті свого характеру не здатен був прийняти життя без пошуків. Пізнавши правду Каратаєва, П’єр в епілозі роману йде далі цієї правди – йде не каратаевскім, а своїм шляхом.

Остаточною духовної гармонії П’єр досягає в шлюбі з Наташею Ростової. Після семи років шлюбу він відчуває себе цілком щасливою людиною.

До кінця 1810-х років в П’єра зростає обурення, протест проти суспільного ладу, який виражається в намірі створити легальне чи таємне товариство. Так, моральні шукання героя закінчуються тим, що він стає прихильником що зароджується в країні руху декабристів.

Спочатку роман був задуманий Толстим як розповідь про сучасну йому дійсності. Зрозумівши, що витоки сучасної йому визвольного руху лежать в декабризму, письменник змінив колишній задум твору. Письменник показав у романі, що ідеї декабризму лежали в тому духовному піднесенні, який зазнав російський народ під час війни 1812 року.

Отже, П’єр, пізнаючи все нові й нові істини, не відрікається від своїх колишніх переконань, а залишає від кожного періоду якісь життєві правила, найбільш йому підходящі, і набуває життєвий досвід. Він, в молодості одержимий ідеями Французької революції, в зрілості став революціонером-декабристом, з масонських життєвих правил він зберіг віру в Бога, християнські закони життя. І, нарешті, він пізнає головну істину: вміння поєднувати особисте з громадським, свої переконання з переконаннями інших людей.
Скачать
Сочинения по зарубежной литературе Роман “Війна і мир” створюється Толстим у 1860-ті роки, а остаточна редакція з’являється в 1870-і роки, коли в російській суспільстві точаться
Оценок: 372 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info