BigLib.info
» » » Протиставлення істинного і хибного патріотизму в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»
Вернуться назад

Протиставлення істинного і хибного патріотизму в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

Один з основних питань, яке хвилює Толстого, – питання про патріотізме.і героїзм російського народу – розглянутий в романі дуже глибоко. При цьому Толстой не впадає в хибно-патріотичний тон розповіді, а дивиться на події суворо і об’єктивно, як письменник-реаліст. Автор говорить про свій роман і про вірних синів Вітчизни, готових віддати своє життя за спасіння Батьківщини, про лжепатріотів, які думають тільки про своїх корисливих цілях. Таким рішенням патріотичної теми Толстой відбив справжню історичну дійсність.

Йде війна в Австрії. Генерал Мак розбите під Ульм. Австрійська армія здалася. Над російською армією нависла загроза розгрому. І ось тоді Кутузов прийняв рішення послати Багратіона з чотирма тисячами солдатів через важкопрохідні богемські гори назустріч французам. Багратіона належало швидко здійснити важкий перехід і затримати сорокатисячний французьку армію до приходу Кутузова. Його загону потрібно було зробити великий подвиг, щоб врятувати російську армію. Так автор підводить читача до зображення першого великого бою. У цій битві, як завжди, самолюбний і безстрашний Дол Оховен. Хоробрість Долохова проявляється в бою, де “він впритул убив одного француза і перший взяв за комір здався офіцера”. Але після цього він йде до полковому командирові і доповідає про свої “трофеї”: “Прошу запам’ятати, ваше превосходительство!” Далі він розв’язав хустку, смикнув його і показав запеклася кров: “Рана багнетом, я залишився на фронті. Згадайте, ваше превосходительство “. Скрізь, завжди він пам’ятає перш за все про себе, тільки про себе, все, що він робить, робить для себе. Нас не дивує і поведінка Жеркова. Коли в розпал бою Багратіон послав його з важливою наказом до генерала лівого флангу, він не поїхав вперед, де чулася стрілянина, а став шукати “генерала осторонь від бою. Через непереданного наказу французи відрізали російських гусарів, багато загинули і були поранені. Таких офіцерів багато. Вони не боязкі, але не вміють забути заради спільної справи себе, кар’єру і особисті інтереси.

Однак російська армія складалася не тільки з таких офіцерів. У розділах, які змальовують Шенграбенскую битву, ми зустрічаємо справжніх героїв. Ось він сидить, герой цієї битви, герой цього “справи”, маленький, худий і брудний, сидить босий, знявши чоботи. Це артилерійський офіцер Тушин. “Великими, розумними і добрими очима дивиться він на гостей начальників і намагається жартувати:” Солдати кажуть, що роззувшись спритнішим “, – і бентежиться, відчуваючи, що жарт не вдалася. Толстой робить все, щоб капітан Тушин постав перед нами у самому негероїчну вигляді, навіть смішному. Але саме цей смішний чоловік був героєм дня. Князь Андрій справедливо скаже про нього: “Успіхом дня ми зобов’язані найбільше дії цієї батареї і героїчної стійкості капітана Тушина з ротою “.

Другий герой Шенграбенского битви – Тимохін. Він з’являється в ту саму хвилину, коли солдати піддалися паніці і побігли. Все здавалося втрачено. Але в цю хвилину французи, що наступали на наших, раптом побігли назад … і в лісі здалися російські стрілки. Це була рота Тимохіна. І тільки завдяки Тимохіна російські мали можливість повернутися і зібрати батальйони. Мужність різноманітно. Є чимало людей нестримно хоробрих у бою, але втрачають у буденному житті. Образами Тушина і Тимохіна Толстой вчить читача бачити по-справжньому хоробрих людей, їх непомітний героїзм, їх величезну волю, яка допомагає долати страх і вигравати битви.

У війні 1812 року, коли кожен солдат бився за свій дім, за рідних і близьких, за Батьківщину, свідомість небезпеки удесятеряло сили. Чим глибше просувався Наполеон у глиб Росії, тим більше зростали сили російського війська, тим більше слабшала французька армія, перетворюючись на збіговисько злодіїв і мародерів. Тільки воля народу, тільки народний патріотизм робить армію непереможною. Цей висновок випливає з роману Л. М. Толстого “Війна і мир”.
Скачать
Сочинения по зарубежной литературе Один з основних питань, яке хвилює Толстого, – питання про патріотізме.і героїзм російського народу – розглянутий в романі дуже глибоко. При цьому
Оценок: 322 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info