BigLib.info
» » » Мій плач – мій сміх (за творчістю Петрарки)
Вернуться назад

Мій плач – мій сміх (за творчістю Петрарки)

І світу немає – і немає ніде ворогів;

Жахаюсь – сподіваюся, стину – і палаю;

У пилу тягнути – і в небесах витаю;

Всім у світі чужий – і світ обійняти готовий.

У неї в полоні неволі я не знаю …

… Я спрагу загибелі – врятувати благаю;

Собі пости – і всіх інших люблю;

Страданьем живий; зі сміхом я ридаю …

Ф. Петрарка

Петрарку з повним правом називають людиною, з якого почалася велика епоха Ренесансу. Молодший сучасник Данте, яскравий представник італійської літератури раннього Відродження, він розширив і затвердив в літературі новий жанр сонета, поклав початок новій моді на віршик. Сонет давав поетам можливість передавати почуття закоханої людини, піддавати його аналізу, вдаватися до роздумів.

Головною книгою Петрарки, робота над якою зайняла більшу частину його життя, стала Книга пісень. З цього твору ми дізнаємося про протиріччя, що терзали душу письменника, про його високе почуття до Лаури. Поет кілька разів переписував і доповнював свою книгу перед тим, як вона з’явилася в остаточному вигляді. Постійні зміни, які він вносив у свій твір, відображають прагнення до досконалості і можливості сказати про свої сумніви.

У любові Петрарки до Лаури помітні віяння поезії трубадурів, де крізь умовність форми світиться щире почуття. Але в той же час тут присутній елемент філософії попередників поета, що поклонялися предмета своєї любові, як вищого блага, порівнянному з небесними цінностями. Любов Петрарки – земна і небесна одночасно. Саме тому вона позбавлена гармонії і спокою і наповнює життя поета сумом і стражданнями. Але автор не прагне до позбавлення від своїх мук.

Лаура для нього – недосяжний ідеал, досконалість, вище божество. Вона є його суворою володаркою. Душа поета живе лише бажаннями, і тому він часто шукає розради в сльозах. Однак Петрарка постійно відчуває божественне присутність своєї коханої, і це наповнює його серце великим блаженством. Його любов незмінна, але він постійно коливається між надією і відчаєм, між радістю і сумом. Він розривається між піднесеним, духовним почуттям і земної любов’ю, яку вважає гріховною. Нам відкривається напружена боротьба поета з цим почуттям, його прагнення придушити в собі негідні пориви і неможливість відмовитися від них. З одного боку, мене уязвляют сором і скорботу, що тягнуть мене назад, а з іншого боку, мене не відпускає пристрасть, яка в силу звички так посилилася в мені, що дерзає сперечатися із самою смертю, – говорить він.

Петрарка усвідомлює нерозв’язність душевного конфлікту, відчуває роздвоєність своєї психіки: І бачу я краще, але схиляюся до гіршого! Поет не може нічого змінити. Зміни приходять лише зі смертю Лаури. Але тут він стикається з новими протиріччями: його охоплює відчай, який поступово змінюється просвітленням і радістю. Тепер його кохана стала ближче, вона пом’якшилася, шепоче йому слова розради, осушує його сльози, уважно вислуховує, веде його за собою. Вона перестала бути недосяжним божеством, і поет починає бачити гармонію у своєму почутті: Я щасливий був, я в житті знав блаженство … Боротьба з гріховною любов’ю зникає сама собою. Але тепер у Петрарки виникають сумніви в допустимості любові до святої Лаури. Він просить Діву Марію вимолити у Бога для нього прощення за любов, від якої він все-таки не може відмовитися. Лаура стає для нього втіленням райського досконалості, спогадом, який він не може не оплакувати.

Суперечливість характеру Петрарки звучить в усій його творчості. Читаючи його твори, ми бачимо перед собою індивідуаліста, охопленого спрагою слави, на перший план висуває своє я. З іншого боку, це людина, яку терзають сумніви, обтяжує вантаж старої релігійної культури, який не здатний ще звільнитися від нього. Звідси виникає конфлікт між життєлюбством і жізнеотріцаніем, хворобливе невдоволення собою, глибока печаль, яка відбиває прагнення до будь-якої діяльності. Внутрішня боротьба поета з самим собою яскраво відбилася в книзі, яку він називав Моя таємниця. За словами самого автора, він написав її не для інших, а для себе, прагнучи розібратися в суперечностях свого серця. У цій книзі він ставить під сумнів істинність своїх вищих ідеалів і цінностей – Любові і Слави. Всі ці сумніви і сум’яття душі поета особливо характеризують його як людину перехідної епохи, зближуючи з іншими видатними поетами, такими, наприклад, як його співвітчизник Данте Аліг’єрі.
Скачать
Сочинения по зарубежной литературе І світу немає – і немає ніде ворогів; Жахаюсь – сподіваюся, стину – і палаю; У пилу тягнути – і в небесах витаю; Всім у світі чужий – і світ
Оценок: 416 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info