BigLib.info
» » » Ключові положення теми: засланні і фамусовщіна
Вернуться назад

Ключові положення теми: засланні і фамусовщіна

Якщо в літературі скільки-небудь відбився слабко, але з родинними рисами тип декабриста, – це в Чацького. У його озлобленої, желчевой думки, в його молодому обуренні чується здоровий порив до справи, він відчуває, чим незадоволений, він головою б’є в кам’яну стіну громадських забобонів і пробує, міцні чи казенні решітки. Чацький йшов прямою дорогою на каторжну роботу, і якщо він уцілів 14 грудня, то, напевно, не став ні пасивно тужним, ні гордо зневажають особою. Чацький, якщо б пережив перше покоління, що йшло за 14 грудня в страху і трепет, через них простягнув би гарячу руку нам. Засланні – багатий і знатний (відомий) московський пан, затятий захисник кріпосницьких порядків, дворянських традицій і старого укладу життя. Його погляди на освіту, на людську особистість, на службу, його рабську перед тими, хто вищий за нього, насторожене ставлення до Чацькому і іншим передовим людям – все це характерно для дворян-реакціонерів. Серед осіб цієї політичної групи, виведених у комедії, засланні займає чільне місце за повнотою і яскравості зображення.

Фамусовщіна – це застій, відсталість, ненависть до «порушника спокою», мракобісся і святенництво. Але Фамусова безсилі зупинити рух життя, розвиток передових ідей. Зверніть увагу на смислові особливості тільки двох слів: утиск, і клієнти-іноземці .. Перше має значення «незаконне, насильницьке привласнення чужого майна» (згадайте «утиск» пані Простакової щодо майна Софії). У виразі «клієнти-іноземці» перше іменник вжито не в сучасному значенні («постійний відвідувач, покупець, замовник»), а в значенні застарілому: «знаходиться під чиїмось заступництвом, захистом». І ще: негативна частка не в поєднанні з прислівником (і, де не) надає висловом стверджувальне значення: клієнти-іноземці всюди воскрешали «минулого життя найпідліших риси», тобто розгульне, паразитичну життя («обіди, вечері та танці») дворян часів Катерини II.

Саме розум Чацького в цьому широкому і особливому розумінні ставить його поза колом Фамусова, Молчалін, Скалозуб і Загорецький, поза звичних для них норм і правил суспільної поведінки. Саме на цьому засноване в комедії розвиток конфлікту героя і середовища: кращі людські властивості та схильності героя роблять його в поданні оточуючих спершу диваком, дивним людиною, а потім – просто божевільним. Ну що? не бачиш ти, що він з глузду з’їхав? – вже з повною упевненістю говорить засланні під завісу.

Особиста драма Чацького, його нерозділена любов до Софії, природно, включається в основну тему комедії. Софія, при всіх своїх душевних задатках, все ж цілком належить фамусовскому світу. Вона не може полюбити Чацького, який усім складом свого розуму і своєї душі протистоїть цьому світу. Вона теж опиняється в числі мучителів, образили свіжий розум Чацького. Саме тому особиста і суспільна драми головного героя не суперечать, але взаємно доповнюють одна одну: конфлікт героя з навколишнім середовищем поширюється на всі його життєві відносини, в тому числі і на любовні.

Але у комедії зберігаються деякі інші риси класицизму. Так, головний герой Чацький – дворянин, освічений, начитаний, дотепний молодий чоловік. Тут художник вірний традиції французьких класицистів – ставити в центрі героїв, царів, воєначальників або вельмож. Цікавий образ Лізи. У Горі від розуму вона занадто

вільно тримається для служниці і схожа на героїню класичної комедії, жваву, кмітливих, що втручається в любовні інтриги своїх панів.

До того ж комедія написана переважно низьким стилем і в цьому теж новаторство О. С. Грибоєдова.

Грибоєдов вірний дійсності. Вміючи виділити в ній найбільш істотне, він так зобразив своїх героїв, що ми бачимо що стоять за ними соціальні закони, що визначають їх психологію і поведінку. У Горі від розуму створена велика галерея реалістичних художніх типів, тобто в комедії з’являються типові герої в типових обставинах. Імена персонажів великої комедії стали загальними. Вони до цих пір служать позначенням таких явищ, як чванство (фамусовщіна), підлість і підлабузництво (молчалінство), дешеве ліберальне марнослів’я (репетіловщіна).

Але виходить, що і Чацький, герой по суті романтичний, має реалістичні риси. Він соціальний. Він не обумовлений середовищем, але протистоїть їй. Чацький емблематічен. Виникає контраст особистості і середовища, людина протистоїть суспільству. Але в будь-якому випадку – це жорстка зв’язок. Людина і суспільство в реалістичних творах завжди нерозривно пов’язані.
Скачать
Сочинения по зарубежной литературе Якщо в літературі скільки-небудь відбився слабко, але з родинними рисами тип декабриста, – це в Чацького. У його озлобленої, желчевой думки, в його
Оценок: 393 (средняя 5 из 5)
© 2014 - 2020 BigLib.info