Велика бібліотека української літератури
» » Любовна Лірика Некрасова

Любовна Лірика Некрасова

Лірика Н. А. Некрасова багато в чому автобіографічна. У циклі віршів, адресованих А. Я. Панаєвій («Вражена втратою безповоротній …», «Я не люблю іронії твоєї …», «Так, наше життя текла бунтівливо …»), поет правдиво розкриває свої душевні переживання. Некрасов не пом’якшує, не згладжує власні суперечності й терзання, аналізує найпотаємніші почуття. Вірші так званого «Панаевскій циклу» Некрасова можна порівняти з «денисьєвським циклом» Тютчева. Два великі поети незалежно один від одного створювали любовні вірші, дивні по відкритості почуттів.

У віршах Некрасова виражені справжня драматичність переживань, складні і болісні відносини героя і героїні. У любовній ліриці герой винить себе в наступі охолодження, болісно кається у розриві відносин, трагічно переживає страждання коханої жінки. Така моральна висота почуттів, напружений драматизм переживань з’явилися новою сторінкою в російській ліриці. Чернишевський писав Некрасову, що його вірші про любові «Буквально змушують мене ридати».

Вся творчість Некрасова перейнято абсолютно особливим, повним благоговіння і захоплення ставленням до жінки. Жіночі образи в його любовної поезії – сильні, рішучі, більш цілісні і врівноважені в порівнянні з їх вічно хитаються, що сумніваються і страждають від власної слабкості поклонником. Герой любовної лірики поета схильний до помисливості, підозрам і самоаналізу:

Вір: ганебний порив підозру

Без того йому багато приніс

Повних борошна тривог тужіння

І каяття пізнього сліз.

Героїня лірики Некрасова – Дивно мудра жінка, здатна переносити удари долі, прощати свого бентежного, ревнивого коханого і розуміти «його сумний недуга». Він часто впадає в песимістичні настрої, віддається зневірі і озлоблення, вона завжди виступає в ролі утешітельніци і друга, приходить на допомогу в скрутну хвилину і вчить мудрому смирення перед неминучим:

* Ти завжди гарна незрівнянно,
* Але коли я сумовитий і похмурий,
* Пожвавлюється так натхненно
* Твій веселий, насмішкуватий розум.

Любов розсіює сумні думки, вселяє в душу ліричного героя надію, допомагає йому «без звичайного страху» дивитися «в темне море» майбутнього.

Своєрідність лірики Некрасова в тому, що в ній руйнується лірична замкнутість, долається ліричний егоцентризм: любовні вірші відкриті для героїні, яка входить у вірш з усім багатством і складністю свого внутрішнього світу. У ліричному циклі Некрасов створює характер героїні, характер новий, в різних проявах, самовіддану і ревнивий. Майже всі твори інтимної лірики Некрасова закінчуються трьома крапками – значить, ситуація не вирішена, не вичерпана, далі буде. Високий злет людяності – в драматичному діалозі вірша «Важкий хрест дістався їй на частку …». Чернишевський називав цей вірш кращим ліричним твором. Вірш – одне з найтрагічніших у поета, вірш високого ладу, який визначений дивним єдністю основного образу – образу хреста. Образ хреста відповідає висоті страждання і остаточної розмови перед обличчям нової смерті. У першому рядку – «Важкий хрест дістався їй на частку …» – абстрактне позначення тягот, злегка оновлений життєвий обіг «нести хрест».

Любовну лірику Некрасова відрізняє сюжет, Конкретність, яких раніше не було в любовної поезії, з її неодмінною абстрагованістю від «низинних» побутових тем і навмисною захопленістю в описі світу людських почуттів. Героїня любовної лірики Некрасова занурена в життєву дійсність, наділена цілком певними, земними рисами, ми дізнаємося подробиці про її життя. Герою Некрасов приділяє набагато менше уваги, ніж героїні, герой не так конкретний і ярок, поет говорить тільки про його почуття, але не про нього самого, хто він, звідки – невідомо.

Поет відмовився від захоплених гімнів красі і наповнив поезію описами повсякденному житті, подробицями побуту, деталями нелегкого життєвого шляху героїні. У вірші «Їду чи вночі вулицею темною …» – вільне любовне почуття між чоловіком і жінкою, не освячене церквою. Поет не засуджує закоханих, він вітає їх сміливість і захоплюється тим, що вони живуть без оглядки на світські та церковні закони. Але сучасне суспільство не терпить свободи в будь-яких її проявах, і люблячі змушені розлучитися, не в силах самотужки протистояти пануючої моралі. Ліричний герой співчуває нещасної, яка наважилася кинути виклик загальноприйнятим нормам поведінки, і співчуває жіночу долю:

* Хто ж захистить тебе?
* Усі без вилучення
* Іменем страшним тебе назвуть.

Трагічна розв’язка в любові неминуча. У вірші «Я не люблю іронії твоєї …» герой, ще пристрасно любить жінку, вже передчуває кінець їхніх стосунків: Не квап розв’язки неминучою, І без того вона недалека. Не випадково Некрасов історію кохання часто підносить у формі спогади про минуле почутті, яке вже пройшло і ніколи не повернеться. Поет не ідеалізує любовні відносини, часто любов в його віршах є сусідами з взаємним нерозумінням, роздратуванням, сварками. У любовній ліриці Некрасова неодмінно присутній проза життя. Поет долучає до поезії щоденну «прозу», далеку від якої б то не було ідилії:

* Якщо проза в любові неминуча,
* Так візьмемо і з неї частку щастя:
* Після сварки так повно, так ніжно
* Повернення любові і участья.

В інтимній ліриці проявилося новаторство Некрасова. Ліричний герой, що з’явився в його віршах другої половини 40-х років, – своєрідне відкриття в російській поезії. Це – типовий різночинець, якому дуже важко дається розрив з дворянським минулим. Важливо і поява у поета образу ліричної героїні. Думки і вчинки ліричних персонажів Некрасова соціально обумовлені і зображені в межах абсолютно конкретного часу і простору.

Про вірш «Їду чи вночі …» Чернишевський писав: «Воно першим показало: Росія набуває великого поета». Історія загибелі непересічної жінки розказана в цьому вірші з щирою гуманністю, глибокою повагою до героїні, якій притаманне нестримне прагнення до волі. Для творчості Некрасова характерно поєднання ліричного й сатиричного початку, порушення звичної жанрової системи в ліриці, звернення до світу повсякденності. Вірші про кохання («Коли з мороку омани …», «Їду чи вночі …») розкривалися в соціальному плані. Громадянськість ставала основою всієї поетичної системи Некрасова, що проявилося навіть у його інтимній ліриці, в якій мова йшла про тяжких моральних колізіях, що виникали між героєм і героїнею. Всі Некрасовское творчість була пронизана настроями епохи. Звернення до насущних проблем сучасності, злободенність, реалістичне ставлення до дійсності притаманні і його любовній ліриці. Некрасов як ніхто інший розумів, що

* Ще соромно в годину горя
* Красу долин, небес і моря
* І ласку милою оспівувати.

Тому поет, Відгукуючись всією душею на «ласку милою», не йде і від проблем реального життя, малюючи любовне почуття на тлі любові до людей, до майбутнього, до батьківщини. Лірика Некрасова вражає своєю загальнолюдської правдою почуття, глибиною закладеного в ній трагічного конфлікту, психологічним багатством переживань. Багато хто з мотивів і художніх особливостей некрасовської лірики продовжив чудовий російський лірик Олександр Блок.
© 2014 - 2019 BigLib.info — это сокращение от Big Library (большая библиотека).
Целью создания этого сайта было сделать украинскую литературу доступной для всех, кто желает ее читать.
Использование любых материалов сайта без согласования с администрацией запрещено.
Обратная связь