Велика бібліотека української літератури
» » » Крах “недокінченої ” ідеї

Сочинения по русскому языку Учнівський твір По романі Ф. М. Достоєвського “Злочин і покарання”. Головний герой роману Ф. М. Достоєвського “Злочин і покарання” – Родіон

Крах “недокінченої ” ідеї

Учнівський твір По романі Ф. М. Достоєвського “Злочин і покарання”.

Головний герой роману Ф. М. Достоєвського “Злочин і покарання” – Родіон Розкольників – незвичайний злочинець. Свій злочин – убивство лихварки Алене Іванівни – він робить під впливом створеної й вистражданої їм системи ідей, розглядаючи цей злочин як своєрідний соціально-психологічний експеримент, що повинен підтвердити не тільки в його власних очах, але й в очах інших людей правильність його теоретичних висновків. Тому психологічний аналіз стану злочину, злочинця нерозривно злитий у романі воєдино з аналізом філософської теорії Раскольнікова.

Хто ж він і чим так цікавий для читача?

Особисто для мене найбільший інтерес представляє теорія Родіона Раскольнікова про два типи людей: нижчих, або “матеріалі”, і вищих (назвемо їх “наполеонами”) – і її невідповідність особистості автора теорії. Міркуючи про причину існуючої нерівності й несправедливості, Розкольників доходить висновку, що завжди існувало розходження між двома розрядами людей. У той час як більшість людей завжди й скрізь мовчазно й покірно підкорялося встановленому порядку речей, не маючи сил повстати проти нього, в історії людства час від часу з’являлися деякі “незвичайні” люди, подібні до Наполеона, які й були його справжніми двигунами. Призначені самою природою для ролі “владарів долі”, вони сміло повставали проти існуючого порядку й при цьому зухвало порушували суспільні норми моралі, не зупиняючись перед насильством і злочином. Розкольників не хоче, як більшість тих людей, за яких він спостерігав, мовчазно коритися й терпіти, і ця моральна непримиренність героя імпонує й авторові, і читачам роману.Розкольників убиває старуху-процентщицу, що, подібно п’явці, безжалісно ссала останнє з бідних людей. Убиває заради грошей, щоб потім облагодіяти сотні людей, повернути їх до нормального життя. Він робить це ще й тому, що сам злочин – свого роду тест на вищий ранг: ” чи Тварина я тремтяча або право маю? Воша я або людина?”

Розкольників ставить себе в один ряд з Магометом, Наполеоном, а виходить, дозволяє собі безкарно проливати кров. Убивство старухи-процентщици повинне показати, хто він: якщо залишиться спокійний, не впаде у хворобливий стан, значить – “вища істота”, у противному випадку – “матеріал”, такий же, як усе. Помилкова вся теорія Раскольнікова (убивство взагалі нічим виправдати не можна), і особливо помилкова вона стосовно самого героя роману. Вона начебто б і логічна: дійсно, є люди, Наполеон наприклад, які легко йдуть на пряме або непряме вбивство людей і не почувають потім каяттів совісті.

Але Родіон Розкольників, бажаючи дати людям щось корисне, міг би при безсторонньому аналізі помітити, що всі зміни, внесені в життя людства окремими особистостями через кровопролиття, ніколи не були позитивними. Та й діяли ці вершителі історії з егоїзму, спраги влади. У них була одна загальна риса – нелюдськість, неповага до чужого життя – тому, що вони ніяк не вправі відібрати. Любов, жаль, милосердя, на думку Раскольнікова, властиві тільки “матеріалу”. “Наполеоне” над усе цього, вони самі собі мораль, їхня ідея піднімає їх.І якщо ділити людей на два розряди, те краще вуж “матеріал” уважати вищим класом, а “Наполеонові” – елементом, що деградував, що утратили людські якості. От і вийшов у Раскольнікова розкол: логіка говорить, яким він повинен бути – безжалісним “Наполеоном”, а нормальна людська суть протестує: вона жалує зганьблену дівчинку. Жалує матір, сестру, співчуває Соні, Катерині Іванівні, Мармеладову. Розкольників здатний любити. Логіка зближає його з Лужинам і Свидригайловим, а людська сутність протестує: підлість вона називає підлістю, зло – злом, незважаючи на ідею про те, що негідника, що називає, “негідником” :- теж негідник. Занадто Розкольників був людиною, щоб стати Наполеоном. Він сам себе обдурив своєю же теорією й сам себе покарав за її перевірку: намагаючись підняти себе у своїх очах над людьми, він спорудив психологічну стіну між собою й ними, і ця самітність найбільше руйнувала його.Раскольнікову повезло: він знайшов чисту душу – Соню. Він, що вирішив жертвувати іншими, знайшов людину, що пожертвувала собою заради інших. Наступна самопожертва Соні – заради Раскольнікова: вона йде за ним у Сибір, вона готова на всі, щоб відродити духовно того, кого любить. І їй це вдається, у нього виникає думка: “Хіба можуть її переконання не бути тепер і моїми переконаннями? Її почуття, її прагнення принаймні…” А це значить, що Розкольників неодмінно зміниться, переродиться, стане новим чоловіком. І в цьому його й Сониного щастя.
Хотите создать по-настоящему уникальный и прибыльный интернет-магазин, который будет привлекать клиентов?
Создание интернет-магазина поможет вам стремительно развивать свой бизнес, увеличить количество продаж, а самое главное, получать высокую прибыль!
Рейтинг@Mail.ru Яндекс.Метрика
© 2014 - 2017 BigLib.info — это сокращение от Big Library (большая библиотека).
Целью создания этого сайта было сделать литературу доступной для всех, кто желает ее читать.
Использование любых материалов сайта без согласования с администрацией запрещено.
Обратная связь